Pon - Pia: 9:00 - 18:00
Sob-Ned zatvorené

+421-905-315-127 +421-905-314-767

Podjavorinskej 17, 97101 Prievidza

Zelené strechy - extenzívne a intenzívne

Image

Zelené ploché strechy

Zelená plochá strecha je špecifickou formou plochej strechy.
Zelená plochá strecha je nielen pohľadovou záležitosťou, ale aj funkčnou konštrukciou, ktorá má oproti bežnej plochej streche nesporné výhody. Ak je hydroizolácia dobre spádovaná a nestojí na nej voda, predlžuje táto konštrukcia životnosť hydroizolácie, pretože tá nepodlieha degradácii UV žiareniu. Plynulý odtok vody je dôležitý z toho dôvodu, že vo ,,výluhu " zeminy v mlákach na hydroizolácií sa výborne darí mikroorganizmom, ktoré znižujú životnosť hydroizolácie.

Ďalšou výhodou zelenej plochej strechy je, že v lete odparujúca sa voda ochladzuje konštrukciu strechy a v kombinácii so spomalením prestupu tepla vďaka pridanej zemine je v interiéri chladnejšie.

Zelené ploché strechy môžeme rozdeliť podľa typu rastlín, ktoré na nej porastú, na intenzívne (vrstva je väčšia a vyžaduje údržbu a závlahu) a extenzívne (menšia vrstva, ktorá rastie v podstate sama a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu). Extenzívne strechy nevyžadujú toľko starostlivosti, ako strechy intenzívne.

Teplota povrchu plochej strechy pod vegetačným krytom ani v letných mesiacoch zvyčajne nepresiahne 25°C, a je tak až o 55°C nižšia ako teplota povrchu vystaveného priamemu slnku, ktorý sa v horúčavách môže rozpáliť aj na 80 stupňov. Horúčava potom sála do budovy vo dne aj v noci. Vlhké vegetačné súvrstvie udržiava v interiéri príjemný chládok aj v letných tropických dňoch. V suchom stave zase súvrstvie plochú strechu dobre tepelne izoluje, a celoročne teda v budovách zaisťuje príjemnú klímu.

Zelené strechy súčasne pohlcujú prachové častice, vsakujú a odparujú do ovzdušia veľké množstvo zrážkovej vody. Vegetačné súvrstvia tiež prispieva k tepelnej stabilite budovy, znižuje tepelné straty a chráni nosnú konštrukciu a hydroizoláciu proti UV žiareniu.

Hydroizolácia zelených striech

Hydroizoláciu zelených striech môže tvoriť fólia alebo asfaltový pás. Fólie sa pokladajú klasicky v jednej vrstve, alebo ako dvojitá izolácia so signalizáciou. Asfaltové pásy sa vykonávajú štandardne v dvoch vrstvách a môžu byť tiež vybavené systémom kontroly.

Oba typy materiálov musia byť odolné proti prerastaniu korienkov rastlín. Výhodou je, že je hydroizolácia chránená pred mechanickým poškodením a účinkami UV-žiarenia a tým sa výrazne predlžuje životnosť celej strechy.

Skladba strešného plášťa zelenej strechy

Zelené strechy môžeme rozdeliť podľa typu rastlín, ktoré na nej porastú, na:

Extenzívne zelené strechy

Oproti intenzívnej má menšiu vrstvu, ktorá rastie v podstate sama, dokážu fungovať bez zložitého systému umelého zavlažovania a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu). Extenzívne strechy nevyžadujú toľko starostlivosti, ako strechy intenzívne.
Image

INTENZÍVNE ZELENÉ STRECHY

Jedná sa o najnáročnejšiu a najnákladnejšiu skladbu vegetačných striech. Na druhej strane tu ale máme takmer neobmedzený výber rastlín, prispôsobený nášmu klimatickému pásmu. Intenzívna zeleň vyžaduje stálu starostlivosť a údržbu s automatickou závlahou.
Image

Návrh a realizácia zelených plochých striech vyžaduje profesionálny prístup. Podľa typu zelene treba navrhnúť zodpovedajúce skladbu jednotlivých vrstiev strešného plášťa, doplniť ju o vhodne detaily ako je oplechovanie všetkých prestupujúcich prvkov a konštrukcií, špeciálne ochranné koše vtokov, alebo zábradlie.

Všetko by malo byť v súlade s budúcou funkciou a využitím strechy tak, aby sa na nej ľudia cítili dobre a bezpečne.

Osvedčenia a certifikáty

Osvedčenie

o úspešnom absolvovaní školenia pre aplikáciu hydroizolačných materiálov.

značky ICOPAL a VEDAG.

Certifikát

autorizovaný pokrývač

firmy BRAMAC

Osvedčenie

o úspešnom absolvovaní školenia pre aplikáciu hydroizolačnej fólie

spoločnosti DEKTRADE

Osvedčenie

o úspešnom absolvovaní školenia pre aplikáciu asfaltových pásom

spoločnosti DEKTRADE

Certifikát

pre navrhovanie a aplikáciu

materiálov firmy Bitumax

Naši dodávatelia

Client 1
Client 2
Client 1
Client 1
Client 1
Client 1
logo.jpg
Hydroizolácie, zateplenie a opravy
plochých striech.
Podjavorinskej 17, 97101 Prievidza
+421-905-315-127, +421-905-314-767
tipstav@tipstav.sk

Opravu a hydroizoláciu plochej strechy poskytujeme v rámci celého Slovenska

Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bojnice, Čadca, Čierna nad Tisou, Detva, Dobšiná, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Galanta, Handlová, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice, Krompachy, Kysucké Nové Mesto, Leopoldov, Levice, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nová Dubnica, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Sereď, Skalica, Sliač, Spišská Nová Ves, Stropkov, Stupava, Svidník, Šaľa, Šamorín, Topoľčany, Trebišov, Trenčianske Teplice, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Vranov nad Topľou, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žilina

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto webu (tejto webovej stránky) s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

© Copyright 2024 Tipstav, s.r.o.. All Rights Reserved.