Ploché strechy patria medzi konštrukcie budov, ktoré sú extrémne namáhané najmä poveternostnými vplyvmi. Poruchy plochých striech je možné rozdeliť v zásade z dvoch hľadísk:
a) z hľadiska technického
b) z hľadiska príčiny
Z technického hľadiska je možné rozdeliť poruchy striech do troch kategórií:
1. Statické poruchy
2. Stavebné fyzikálne poruchy
3. Poruchy vodotesnosti
Všetky negatívne účinky, ktoré plynú z porúch striech sú tým väčšie, čím je budova nižšia a pôdorysne rozľahlejšia. Najhorší vplyv majú poruchy striech na jednopodlažné halové objekty (priemyselné, poľnohospodárske), na rodinné domčeky, a pod. U viacpodlažných objektov majú naopak poruchy striech z celkového hľadiska menší význam, pretože ovplyvňujú iba posledné podlažie.
Porúch tohto typu môže byť veľmi veľa. Príčinou je buď neznalosť technologického postupu, alebo nedbalosť pri realizácii. Množstvo týchto porúch sa vyskytuje pri kladení povlakových izolácií (asfaltových pásov a fólií).
K najčastejším poruchám, ktoré sa vyskytujú pri kladení hydroizolácií patria:
1. Nedostatočné vzájomné zlepenie dvoch na sebe položených asfaltových pásov.
2. Nedostatočné zlepenie presahov dvoch susedných asfaltovaných pásov, alebo fólie. Táto závada je nebezpečná najmä u jednovrstvových hydroizolácií. Voda preniká nezlepeným presahom do strešného plášťa a potom do interiéru. U tepelnej izolácie, ktorá sa spravidla nachádza bezprostredne pod krytinou a je zmáčaná najviac, dochádza tiež k zníženiu jej tepelno izolačnej schopnosti.
3. Zvlňovánie hydroizolačnej vrstvy z asfaltových pásov. Ku zvlňovániu hydroizolácie dochádza spravidla vtedy, ak sa pod ňou nachádzajú tepelnoizolačné dielce s medzerami.
4. Poruchy pri strešných vtokoch. V mieste strešných vtokov sa môžu vyskytovať nasledovné druhy porúch:
a) zlé napojenie hydroizolácie na strešný vtok. Hydroizolácia v mieste vpuste netesní a dochádza k zatekaniu do strešného plášťa, prípadne tiež do podkrovného priestoru.
b) chybné výškové osadenie strešného vtoku. Často sa stáva, že strešný vtok je osadený nad úroveň okolitej strešnej plochy. V okolí takto chybne osadeného vtoku sa potom tvoria kaluže. Dôsledkom toho je nerovnomerne namáhaná hydroizolácia.
c) osadenie vtoku v blízkosti atiky, alebo inej zvislej konštrukcie. Strešný vtok musí byť osadený min. 500 mm od atiky či inej zvislej konštrukcie, ktorá vystupuje nad strechu.
5. Zlé prevedenie spádu povrchu strechy. Dôsledkom je tvorba kaluží, ktoré urýchľujú starnutie hydroizolácie.
Vlastnosti príslušného výrobku, alebo materiálu garantuje vždy výrobca. Ten je povinný predložiť jeho atest a technický list, v ktorom sú uvedené vlastnosti výrobku, resp. materiálu a podmienky na jeho aplikáciu. Pri našej práci používame vždy tie najkvalitnejšie materiály dostupné na trhu.
Medzi chyby materiálu patria napríklad:
- zabudovanie nedostatočne vysušenej nosnej vložky v asfaltových pásoch,
- nedostatočne stabilizovaný penový polystyrén,
- odpadávajúci ochranný posyp asfaltových pásov,
- zlá zvariteľnosť hydroizolačnej fólie.
Asfaltové pásy sú na trhu stále najpoužívanejším materiálom. Technológia pokládky asfaltových pasov je preverená mnoho ročnými skúsenosťami. Asfaltové pásy sa prevažne využívajú na strechách, pri ktorých je zvýšené riziko mechanického poškodenia, vo vegetačných súvrstviach, ale aj na strechách s väčším sklonom. Najčastejšie sa možeme stretnúť s pásmi oxidovanými alebo modifikovanými.
Na nové strechy i rekonštrukcie sa používajú modifikované pásy, ktoré sú odolnejšie voči rozdielu teplôt aj UV žiareniu.
Podľa spôsobu použitia sa asfaltové pásy vyrábajú v niekoľkých hrúbkach, tie finálne majú najčastejšie hrúbku 4,0 mm. Pásy sú chránené bridlicovým posypom, alebo keramickou drťou.
Zelená strecha je špecifickou formou plochej strechy.
Zelená strecha je nielen pohľadovou záležitosťou, ale aj funkčnou konštrukciou, ktorá má oproti bežnej plochej streche nesporné výhody. Ak je hydroizolácia dobre spádovaná a nestojí na nej voda, predlžuje táto konštrukcia životnosť hydroizolácie, pretože tá nepodlieha degradácii UV žiarením. Plynulý odtok vody je dôležitý z toho dôvodu, že vo,, výluhu "zeminy v mlákach na hydroizolácií sa výborne darí mikroorganizmom, ktoré hydroizolácií v jej životnosti rozhodne nepomáhajú.